Starość to niezbyt udany eksperyment Pana Boga. Nie dość, że człowiek robi się coraz mniej sprawny fizycznie, to jeszcze umysł zaczyna mu szwankować. Na szczęście mózg jest dosyć plastyczny i by nie stetryczał całkowicie, wystarczy zaaplikować mu ćwiczenia pamięci dla seniorów.
Czemu ćwiczenia pamięci w wieku senioralnym są tak istotne?
Prawdą jest, że nieużywany mózg szybciej się starzeje i powoli umiera. Dzieje się tak, ponieważ zanikają połączenia neuronowe, które sprawiają, że nasz intelekt działa niczym dobrze naoliwiona maszyna. Dlatego też nie wolno nam się biernie przyglądać, jak nasz mózg przechodzi powoli w stan spoczynku. By maksymalnie opóźnić ten moment, trzeba działać. Bierność w tej sprawie może zbyt wiele kosztować. W końcu nikt nie chce żyć niczym warzywo i tylko wegetować. A tak może być, gdy dopadnie nas głęboka demencja lub Alzheimer. Gdy nie poznaje się własnych dzieci i najbliższego otoczenia życie zamienia się w pasmo udręk, a nie w świadomy byt.
Jakie ćwiczenia pamięciowe można wykonywać samemu?
Na przykład, zamiast liczyć wszystkie rachunki na kalkulatorze, można to zrobić w pamięci albo sposobem pisemnym na kartce. Metoda nie jest najważniejsza, liczy się to, by wyrwać mózg z marazmu. Podobnie jest z listą zakupów. Można całkowicie z niej zrezygnować i pójść do sklepu uzbrojonym jedynie w intelekt. Za pierwszą próbą nie wszystko zapewne pójdzie dobrze, lecz praktyka czyni mistrza. Gdy kupowanie z pamięci wejdzie seniorowi w krew, takie rzeczy jak słabsza koncentracja lub otępienie umysłowe na pewno mu się nagminnie nie przytrafią.
Wiek senioralny to doskonały moment na naukę języka obcego. Może zapamiętywanie słówek nie pójdzie ekspresowo, ale to doskonały poligon dla połączeń neuronowych. Będą one w pełnej gotowości niczym żołnierz szykujący się na misje. Nauka języków obcych może odkryć u seniora nowy talent lingwistyczny, który do tej pory skrzętnie ukrywał. A nawet, jeśli nie to taki język angielski i jego znajomość pomoże przy najmniej po części starszemu człowiekowi zrozumieć otaczający go współczesny świat.
Czy można poddać się ćwiczeniom na pamięć dla seniorów w formie zabawy?
Jak najbardziej. Przykładem tak skonstruowanej terapii pamięciowej jest gra w skojarzenia. Równie dużo intelektualnego wysiłku wymagają scrabble. Ułożyć sensowny wyraz z wylosowanych liter to niekiedy nie lada sztuka. Ciekawą wersją ćwiczeń pamięci dla seniorów jest nauka obsługi komputera. Trzeba zapamiętać tyle nowych rzeczy, czynności i pojęć, że aż głowa mała. Również ćwiczenia ruchowe w formie rekreacji wspomagają pamięć. Dzieje się tak dlatego, że poprawiają one krążenie krwi w mózgu, a tym samym dają zmysłom czytelny rozkaz, aby pracowały na wyższych obrotach.