Business

Optymalizacja kosztów energii czyli jak poradzić sobie z rosnącymi cenami prądu

Optymalizacja kosztów energii czyli jak poradzić sobie z rosnącymi cenami prądu

Prowadząc firmę nieustannie trzeba się mierzyć z konkurencją. Rosnące koszty prowadzenia działalności temu nie sprzyjają. W ostatnim czasie problemem spędzającym sen z oczu wielu przedsiębiorców są rosnące ceny energii elektrycznej. Ich wzrost szacowany jest nawet na około 20%. W takiej sytuacji optymalizacja kosztów energii może być więcej niż opłacalna. Tylko jak się za to zabrać?

Kilka metod, które można wdrożyć od razu

Optymalizacja kosztów energii w przedsiębiorstwie nie jest rzeczą łatwą, ale przy pewnym zaangażowaniu pracowników, zwłaszcza tych należących do służb technicznych można poczynić pewne oszczędności bez większych nakładów. Po pierwsze konieczna jest edukacja wszystkich pracowników, by mieli świadomość, że takie drobne gesty jak wyłączenie światła czy nieużywanej maszyny są bardzo ważne w okólnym rachunku kosztów firmy. Przy dużej liczbie urządzeń, jakie zwykle pracują w firmach już taka codzienna dbałość pracowników może przynieść zauważalne efekty.

Jeszcze ważniejszy jest krok drugi, czyli zaangażowanie służb technicznych w weryfikację stanu wszystkich urządzeń w firmie. Niesprawne urządzenia mogą mieć o wiele wyższy pobór prądu niż te, które działają prawidłowo. Ponadto podczas takiego przeglądu może się okazać, że część urządzeń w firmie jest nieustannie podłączony do prądu, a wykorzystywana okazjonalnie. Odłączenie tego typu urządzeń też może pozwolić zaoszczędzić trochę pieniędzy. Na tego typu sposobach można polegać jedynie wtedy, gdy koszty energii nie stanowią zbyt istotnej części ogółu obciążeń firmy.

Tri energy- specjaliści od optymalizacji

Służby techniczne w firmie nie zawsze maja wystarczającą wiedzę, ale przede wszystkim możliwości by odpowiednio zmniejszyć pobór energii. Jeżeli energia stanowi istotny koszt prowadzenia przedsiębiorstwa to warto do ich optymalizacji zatrudnić wyspecjalizowaną firmę, która posiada nie tylko odpowiednią wiedzę, ale także narzędzia by pomóc zminimalizować pobór energii.

Tri energy to firma specjalizująca się w optymalizacji kosztów energii. Nie tylko przeprowadza audyty energetyczne, pozwalające wykryć słabości systemu, najbardziej energochłonne punkty procesów w firmie, ale przede wszystkim pomaga wypracować rozwiązania naprawcze. Audyt przeprowadzany przez tri energy skupia się jednak nie tylko na procesach i urządzeniach w firmie, konsultanci przeanalizują także zapisy umów z dostawcami energii. Czasem oszczędności można uzyskać także zmieniając zapisy umowy lub dostawcę energii. A w razie potrzeby pomogą zmodernizować układy zasilania, a nawet założyć instalacje fotowoltaiczne.