sprzedaż w grudniu

Sprzedaż w grudniu…

W myśl reguły „lepiej późno niż wcale”, chciałbym podzielić się kilkoma spostrzeżeniami nt. tego jak sprzedaż „staje na głowie” w trakcie tego wyjątkowego miesiąca. Specyfiką tego miesiąca są dwie niezwykle istotne kwestie: Święta oraz zakończenie roku kalendarzowego. To niesamowite, co się „wyprawia” w tym miesiącu jeśli chodzi o sprzedaż…

sprzedaż w grudniu
sprzedaż w grudniu

Kilka przykładów – sprzedaż w grudniu…

  1. Zacznę od szału zakupowego – mimo, że co roku każdy myśli o tym, aby wcześniej zrobić zakupy prezentów na święta, to jak pokazują badania około 90% populacji i tak robi je w grudniu.
  2. Tylko 4 tygodnie – ten miesiąc jest taki sam, jak każdy inny też ma tylko 4 tygodnie. Z perspektywy sprzedaży w zależności od branży w jakiej się ją prowadzi może być tak, że decydujące będą pierwsze 2 tygodnie, lub ostatnie 2. Ten pozornie identyczny pod względem ilości dni miesiąc okazuje się krótszy niż zwykle.
  3. Zakończenie roku kalendarzowego, no cóż każdy chce zamknąć rok z jak najlepszym wynikiem, są branże, gdzie właśnie w ostatnim tygodniu realizuje się blisko 50% rocznej sprzedaży, jeśli nie więcej. To niesamowite, że można się przygotowywać przez cały rok do tego jednego miesiąca.
  4. Warto pamiętać i o tym, że w części branż, w grudniu nadrabia się zaległości w realizacji planów z poprzednich miesięcy.
  5. Handlowcy muszą w krótszym czasie zrealizować sprzedaż. To z kolei wiąże się z większą ilością pracy, ale jak się uda to może też się wiązać się z mega premią.
  6. Święta to nie tylko prezenty, to również „imprezy wigilijne”, a więc i szał zakupów jeśli chodzi o artykuły spożywcze, wynajem lokali itp. Branża transportowa, musi dowieźć do sklepów i klientów towary…
  7. Postanowienia noworoczne – z nimi też jest różnie, w wielu miejscach tylko w tym miesiącu podejmuje się planowania aktywności na kolejny rok. W tym również i tych, które będą miały znaczenie z perspektywy prowadzenia sprzedaży.
  8. Reklamy i promocje – wszyscy chcą zawładnąć naszymi zmysłami poprzez wzrok, słuch, węch, dotyk – szok!
  9. Nietrafione prezenty, no cóż nie zawsze wszystko nam się podoba, część dziwnych prezentów wrzucamy do szafy i za rok, możemy się „zemścić” przekazując je dalej, możemy też i wrzucić je do serwisów aukcyjnych i przeprowadzić „recykling” gotówki, którą ktoś „utopił” w nietrafionym prezencie.
  10. A jak zaczyna brakować kasy na Święta, to są i tacy którzy mogą ją nam pożyczyć, byleby tylko móc dalej „spełniać marzenia”…

Podsumowanie – sprzedaż w grudniu

To chyba jedyny tak wyjątkowy czas w sprzedaży, kiedy wszyscy mamy „biegunkę” na jej punkcie. To co ciekawe, chyba nigdy się z niej nie wyleczymy. A zresztą po co? Chyba i tak większość z nas lubi grudzień 🙂 i wszystko to co się w jego trakcie dzieje :).

Zapoznaj się z produktami wsparcia Twojej sprzedaży w naszym sklepie

Skorzystaj z oferty naszych kursów online