jak sprzedawać w internecie - co zadecyduje o sukcesie

Jak sprzedawać w Internecie – co zadecyduje o Twoim sukcesie?

Myślę, że zgodzisz się ze mną, że zainicjowanie sprzedaży w Internecie jest całkiem łatwe. Bardzo szybko można np. zarejestrować się w dowolnym serwisie aukcyjnym, czy ogłoszeniowym i już można zacząć sprzedawać. W ciągu jednego dnia możliwe jest też uruchomienie sprzedaży w ramach własnego sklepu internetowego. Jedno co wydaje się być bardziej skomplikowane to znalezienie klientów, którzy chcieliby kupować na Twoich aukcjach, z Twoich ogłoszeń, czy w Twoim sklepie. Abstrahując od tego co sprzedawać w Internecie, każdy powinien zdać sobie sprawę z dwóch kwestii, które mają decydujący wpływ na odniesienie sukcesu sprzedażowego w tym kanale. Są to wiarygodność sprzedawcy, a także sprawny proces dystrybucji.

jak sprzedawać w internecie - co zadecyduje o sukcesie
jak sprzedawać w internecie – co zadecyduje o sukcesie

Sprzedawać w internecie: wiarygodność sprzedawcy

Właściwie to dlaczego uważasz, że klienci powinni kupować wyłącznie od Ciebie? Pewnie dlatego, że jesteś uczciwy, masz dobry towar, ceny są atrakcyjne itp. Żeby zdobyć zaufanie klientów w Internecie powinieneś zbudować swoją wiarygodność, jako rzetelnego dostawcy naprawdę dobrych rozwiązań. Tutaj z pomocą przychodzą serwisy aukcyjne, które umożliwiają sprzedawanie różnego rodzaju towarów i uzyskiwanie przy tym nie tylko korzyści w postaci kasy, ale także opinii komentarzy klientów. Rankingi różnego rodzaju pokazujące ilości przeprowadzonych transakcji, czy zadowolonych klientów są tutaj bardzo dużym udogodnieniem. Z perspektywy potencjalnego klienta, warto aby widział on, że posiadasz więcej niż kilka pozytywnych komentarzy, czy zamkniętych transakcji. Żeby je zebrać całkiem szybko, sugeruję przeprowadzenie kilkunastu, kilkudziesięciu prostych aukcji, z tanimi przedmiotami, na które raczej na pewno znajdzie się nabywcę. Wszystko po to, aby „szybko zebrać „punkty” świadczące o Twojej wiarygodności. Inną formą zbierania takich pozytywnych opinii klientów jest podłączenie się ze swoim (esklepem – jeśli posiadasz), do porównywarek cenowych, których też mamy wiele w necie. Tam również „zaszyte” są mechanizmy umożliwiające wystawianie opinii o Twoim sklepie. Im więcej tym lepiej, choć nie ukrywam, że ważniejsze od ilości jest jakość tych opinii i ocen. Każde zarejestrowane „niepowodzenie”, nieudana transakcja może wpływać na eliminację Ciebie, Twoich aukcji, czy sklepu z pola wyboru potencjalnych klientów.

Sprzedawać w internecie: proces dystrybucji

W zdecydowanej większości w Internecie sprzedawane są przedmioty materialne, wiąże się z tym konieczność ich dostarczenia do nabywcy. O tyle o ile w sprzedaży „naziemnej” w sklepie dokonamy zakupu, od razu „czujemy się szczęśliwi”, w interencie ta satysfakcja jest odłożona w czasie… Im bardziej jesteśmy w stanie skrócić czas pomiędzy zakupem, a dostarczeniem towaru tym lepiej. Warto na to postawić i np. wokół tego próbować budować swoją przewagę konkurencyjną. Jeżeli potrafisz dostarczyć swój towar w 1 dzień, a Twój konkurent robi to w ciągu 3 dni, to jak myślisz kogo wybiorą klienci? Co ciekawsze, może być tak, że klient często zaakceptuje wyższą cenę towaru, ale pod warunkiem szybkiej jego dostawy. Do niedawna wszyscy byliśmy „skazani” na korzystanie z usług poczty, jako kluczowego dystrybutora „paczek”. Na szczęście „świat się zmienia” i obecnie na rynku jest wielu „małych pośredników”, którzy również potrafią szybko dostarczać przesyłki. Sugeruję, abyś na swoich aukcjach, czy w sklepie pozwolił klientowi wybierać, pomiędzy różnymi opcjami dostawy, niech widzi ile to kosztuje i ile to może trwać. Jeśli masz sprawdzonego dostawcę (rozumianego jako firma kurierska), to może warto na aukcji, czy w sklepie wśród korzyści wynikających z zakupów u Ciebie, podać przykład.: zakup do godziny 10:00 rano oznacza, że towar jest już jutro do 16:00 u Ciebie – sprawdziliśmy to na 100 ostatnich transakcjach… Niby nic nadzwyczajnego, ale może wspierać proces decyzyjny u klientów… 

Sprzedawać w internecie: zarządzanie relacjami z klientami

Mimo, że w pierwszej części napisałem, że są dwie istotne kwestie jeśli chodzi o sprzedaż w Internecie, to teraz chciałbym dorzucić jeszcze jedną, chodzi o zarządzanie relacjami ze swoimi klientami. To nic, że ich nie widzisz. Jeśli ktoś dokonał u Ciebie zakupu, wiesz czego, wiesz kiedy i jeszcze jeśli był zadowolony (wystawił pozytywny komentarz, opinię), to „grzechem” byłoby nie wykorzystać „zadowolenia tego klienta” być może w niedalekiej przyszłości byłby on znów gotów coś u Ciebie kupić?
Podsumowując, chcesz sprzedawać w interencie, to budują ją na zadowoleniu klientów, efektywnym procesie dystrybucji towarów, no i nie zapomnij o zarządzaniu relacjami ze swoimi eklientami :).