jak się sprzedać

Jak sprzedać siebie? Najlepiej zacznij od CV…

Specyficznym biletem do „lepszego świata”, może okazać się CV’ka. Oczywiście nie wierzę, że ona sama wystarczy, żeby tam dotrzeć… Generalnie musi ona spełnić jedną niezwykle ważną funkcję, Ktoś kto ją przeczyta powinien „pożądać” spotkania z Tobą, a w konsekwencji powinien zaprosić Ciebie na rozmowę kwalifikacyjną. Czy chcesz wiedzieć, jak zatem powinna ona być skonstruowana, aby do tego doszło? Czy chcesz wiedzieć jak sprzedać siebie?

Zanim przejdę do meritum…

Zapewne się domyślałeś/aś, że na rozmowy kwalifikacyjne nie zaprasza się wszystkich osób, które się zgłoszą, które wyślą swoje CV’ki… W zależności od branży, czy ilości zgłoszeń, na spotkania i rozmowy zaprasza się tylko kilka osób. Spośród nich zazwyczaj zostaje wybrana ta jedna. Zwycięzca…
Miałem okazję przeanalizować setki rozmaitych CV. Jako sprzedawca trochę inaczej na nie patrzę. Dla mnie to nic innego, jak „oferty”, przy pomocy których każdy próbuje się sprzedać. Zdecydowana większość kandydatów tego nie rozumie i poprzez swoje CV’ki wcale nie zachęca do tego, aby się z nimi spotkać. Szkoda, bo według mnie już sama zmiana nastawienia do CV’ki jest dobrym krokiem do tego, aby ją lepiej skonstruować.

Kilka wskazówek…

CV powinno być przygotowane w taki sposób, aby stanowiło odpowiedź na potrzeby wyrażone w ogłoszeniu o pracę, prosty przykład: jeżeli jednym z oczekiwań wobec kandydata jest „posiadanie minimum dwuletniego doświadczenia, jako przedstawiciel handlowy” to w CV powinna, znaleźć się informacja, z której będzie wynikało, że taki staż się odbyło, że minimum przez dwa lata pracowano na stanowisku przedstawiciela handlowego lub analogicznym do niego. Zamiast pisać – „posiadam trzyletnie doświadczenie w handlu” – warto precyzyjnie określić na czym ono polega i z czym się wiązało – „w sumie posiadam trzyletnie doświadczenie w handlu z czego dwa lata na stanowisku przedstawiciela handlowego, a rok jako menadżer 5 osobowego zespołu przedstawicieli handlowych”. Myślę, że widać różnicę pomiędzy jednym, a drugim sformułowaniem i nie mam na myśli większej ilości znaków. Ta druga informacja, dla osoby weryfikującej CV oznacza mniej więcej tyle, że dana osoba zna się na prowadzeniu sprzedaży realizowanej samodzielnie, prawdopodobnie jej osiągnięcia spowodowały, że została doceniona i powierzono jej zarządzanie zespołem handlowym, szanse na jej zaproszenie na rozmowę rosną… Chyba zgodzisz się ze mną, że w pierwszym sformułowaniu brakuje tych ważnych informacji?

Mam nadzieję, że pokazałem Tobie, poprzez ten prosty przykład, że CV można „skonfigurować” inaczej, po to by zwiększyć prawdopodobieństwo, że to właśnie Ciebie zaproszą na spotkanie kwalifikacyjne.

Jak się sprzedać?

Jeśli szukasz gotowych rozwiązań, możemy zarekomendować Tobie rozwiązania z naszego sklepu – wybierz jeden z poniższych produktów i kliknij, aby poznać co możesz dzięki nim zyskać:

  1. Wzór CV przedstawiciel handlowy 
  2. Weryfikację Twojego CV

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.