shwopping

Shwopping

Intuicja podpowiada mi, że wiele osób, nie słyszało jeszcze o tej formie prowadzenia sprzedaży, jaką jest shwopping. Z myślą o nich postaram się więc wyjaśnić na czym to polega? Zacznę od przykładu, wyobraź sobie, że zaglądasz w domu do szafy z ciuchami, przyglądasz im się, dokonujesz zdecydowanej „selekcji”, te ubrania, których już masz dość – wyjmujesz z szafy, pakujesz do torby i idziesz z nimi do…

…sklepu z odzieżą.

W tym sklepie oddajesz (za friko) „stare” ubrania, a przy okazji możesz kupić sobie zupełnie nowe. W końcu „zrobiłeś” miejsce w szafie, no i czymś warto je zapełnić. Oddana odzież może być wykorzystywana w jakimś „wtórnym” obrocie, ale może być i tak, że środki z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na jakiś charytatywny cel.

W Polsce ta idea jest całkiem popularna, choć potocznie, nie korzysta się z jej oryginalnej nazwy. Przykładem może być np. oddawanie zużytego sprzętu elektronicznego w sklepach AGD i możliwość zakupienia nowego. W pewnym sensie, chyba jest to możliwe również w przypadku aut, jeśli masz „coś” co niekoniecznie nadaje się już do jazdy, dealer może przyjąć auto (nie mam tu na myśli przyjęcia w rozliczeniu), ale w celu jego utylizacji.

Może znasz inne przykłady showppingu w Polsce? Podziel się z nami…