rekomendacje vs prospecting

Kiedy rekomendacje są lepsze niż prospecting?

Niedawno byłem uczestnikiem bardzo ciekawego spotkania. Miałem przyjemność poznać bardzo doświadczonego menedżera sprzedaży. Rozmawialiśmy o rozmaitych aspektach sprzedaży. Bardzo mnie zaskoczył, gdy sformułował tezę, że rekomendacje są zdecydowanie lepsze niż generowanie leadów sprzedażowych w wyniku prospectingu.

rekomendacje vs prospecting
rekomendacje vs prospecting

Rekomendacje czy prospecting?

Jak myślisz, czy przyznałem mu rację? Czy Ty przyznałbyś mu rację? Po głębszym zastanowieniu przyznałem mu rację, ale zaznaczyłem, że tylko w jednym przypadku taka teza ma sens. Chodzi o taką sytuację, gdzie załóżmy posiadasz bazę zadowolonych klientów, którzy są skłonni i gotowi polecać korzystanie z Twoich usług, czy produktów. Jeżeli nie posiadasz takiej bazy, nie pozostaje nic innego, jak zacząć ją budować. Najlepszym z rozwiązań, które może w tym pomóc jest zastosowanie procesu prospectingowego. Opisałem go w ramach cyklu artykułów:

Trudno sobie wyobrazić, że uzyskasz rekomendację od kogoś kto w ogóle nie zna Ciebie, Twoich produktów, czy usług, nie potrafi nic powiedzieć o ich właściwościach, jakości, itp. Dobrą rekomendację uzyskasz tylko wtedy, gdy ktoś naprawdę jest zadowolony i przekonany do tego , co sobą reprezentujesz.

Zapoznaj się z produktami wsparcia Twojej sprzedaży w naszym sklepie

Skorzystaj z oferty naszych kursów online