optymalny poziom realizacji planów sprzedażowych

Optymalny poziom realizacji planów sprzedażowych?

Ten artykuł z pewnością nie będzie się cieszył dużym zainteresowaniem. Tytułowy temat, dla większości osób niezwiązanych bezpośrednio z prowadzeniem sprzedaży nie jest ciekawy. Może to zainteresować wyłącznie te osoby, które sprzedają, ba sprzedają w różnych organizacjach i próbuje się z nich naprawdę wiele „wycisnąć”.

optymalny poziom realizacji planów sprzedażowych
optymalny poziom realizacji planów sprzedażowych

Optymalny poziom realizacji planów sprzedażowych? – O co chodzi?

Na szczęście jeżeli jesteś sprzedawcą czy przedstawicielem handlowym to masz tę możliwość, że możesz „trochę sterować” swoim wynikiem. Zasadniczo każdy ma plan sprzedażowy, okresy rozliczeniowe mogą być różne, ale zawsze trzeba „dowieźć” wynik. Praktyka handlowca pokazuje, że regularne przekraczanie planów sprzedażowych wiążę się z dwojakim rodzajem nagród – z jednej strony jest większa kasa, z drugiej w kolejnym okresie rozliczeniowym „rośnie” plan.

„Nowicjusze” w zawodzie często „jadą na maksa”, żeby wycisnąć jak najwięcej kasy, ale w którymś momencie to się „urywa”, bo nie są w stanie sprostać „ambitnym” planom. Najczęściej potem pojawia się frustracja, stres, no i często „optymalizacja nieefektywnych zasobów” (wtajemniczeni wiedzą o czym mówię).

Bardziej doświadczeni handlowcy starają się „balansować” na krawędzi i często dostarczają 90% realizacji planu, od czasu do czasu go realizując, a naprawdę rzadko przekraczając. Dlaczego tak „zarządzają” swoim wynikiem, no cóż dzięki takiemu podejściu mają pewnego rodzaju zachowaną „stabilizację” jeśli chodzi o utrzymanie pracy i na pewno jest to dla nich dobre. Pytanie tylko, czy dla firmy to jest dobre…?

Byłem bardzo ciekawy, co myślą w tytułowym temacie osoby, które odwiedzają nasz serwis, uruchomiłem sondę, w której uzyskałem następującą strukturę odpowiedzi:

– za 90% realizacją planów było – 31% głosujących,
– za 100% było to – 31% głosujących,
– za 110% już– 38%.

Podsumowując, chyba każdy uczestnik sondy inaczej myśli o „optymalnym” poziomie realizacji planów sprzedażowych :).

Zapoznaj się z produktami wsparcia Twojej sprzedaży w naszym sklepie

Skorzystaj z oferty naszych kursów online