optymalny poziom planów sprzedażowych

Optymalny poziom realizacji planów sprzedażowych

Ten artykuł z pewnością nie będzie się cieszył dużym zainteresowaniem. Tytułowy temat dotyczący „planów sprzedażowych”, dla większości osób niezwiązanych bezpośrednio z prowadzeniem sprzedaży nie jest ciekawy. Może to zainteresować wyłącznie te osoby, które sprzedają, ba sprzedają w różnych organizacjach i próbuje się z nich wiele „wycisnąć”.

Optymalny poziom realizacji planów sprzedażowych

Jeżeli jesteś sprzedawcą czy przedstawicielem handlowym masz możliwość „trochę sterować” swoim wynikiem. Zasadniczo każdy ma plan sprzedażowy. Okresy rozliczeniowe mogą być różne, ale zawsze trzeba „dowieźć” wynik. Praktyka handlowca pokazuje, że regularne przekraczanie planów sprzedażowych wiążę się z dwojakim rodzajem nagród:

  1. Z jednej strony jest większa kasa,
  2. Z drugiej w kolejnym okresie rozliczeniowym „rośnie” plan.

„Nowicjusze” w zawodzie często „jadą na maksa”, żeby wycisnąć jak najwięcej kasy, ale w którymś momencie to się „urywa”, bo nie są w stanie realizować „ambitnych” planów sprzedażowych. Potem pojawia się frustracja, stres, no i często „optymalizacja nieefektywnych zasobów” (wtajemniczeni wiedzą o czym mówię). Bardziej doświadczeni handlowcy starają się „balansować” na krawędzi i często dostarczają 90% realizacji planu, od czasu do czasu go realizując, a naprawdę rzadko przekraczając.

Dlaczego tak „zarządzają” swoim wynikiem?

Dzięki takiemu podejściu mają pewnego rodzaju zachowaną „stabilizację” jeśli chodzi o utrzymanie pracy i na pewno jest to dla nich dobre. Pytanie tylko, czy dla firmy to jest dobre…?

Byłem bardzo ciekawy, co myślą w tytułowym temacie osoby, które odwiedzają nasz serwis. Przeprowadziłem badanie w formie sondy, w której uzyskałem następującą strukturę odpowiedzi:

  • za 90% realizacją planów było – 31% głosujących,
  • za 100% było to – 31% głosujących,
  • za 110% już– 38%.

Podsumowując, chyba każdy uczestnik sondy inaczej myśli o „optymalnym” poziomie sprzedaży :).

Polecamy:

  • Produkty wsparcia Twojej sprzedaży w naszym sklepie
  • Nasze kursy online
  • Subskrypcje inspirujących VIDEO – Jak zwiększać sprzedaż