negocjacje na kukułkę

Negocjacje 9/15 – na kukułkę

Na pewno zawiodę, wszystkich którzy spodziewali się, że zaraz „zakukam”… 🙂 Nie zrobię tego, tylko wyjaśnię na czym polega technika „na Kukułkę”. Ornitologiem może nie jestem, ale wiem że Kukułki wychowują swoje młode w taki sposób, że podrzucają swojej jajko do gniazda innego ptaka, który je wysiaduje, aż młoda Kukułka się wylęgnie. Prawdziwi rodzice mają „luz”, a ci drudzy są „jakby zaskoczeni” tym co wyjdzie z jajka. A teraz do konkretów, jaki jest związek pomiędzy Kukułką, a tematem negocjacje…?

negocjacje na kukułkę
negocjacje na kukułkę

Negocjacje na kukułkę

To jest fajna technika, wymaga podstawowych umiejętności z zakresu manipulacji. Polega ona na „podrzuceniu” swojego problemu na drugą stronę w negocjacjach. Przykład:

Sprzedawca: – Tak bardzo zależy mi, na tym, żeby Państwu sprzedać ten antyczny sekretarzyk (chodzi o mebel). Istnieje jednak pewno znaczące dla mnie ograniczenie, które uniemożliwia zamknięcie tej transakcji…
Klienci: – O czym Pan myśli? Jakie to ograniczenie?
Sprzedawca: – Obawiam się, że nie dysponuję odpowiednim środkiem transportu, przy pomocy, którego ten mebel, na którym przecież tak bardzo Państwu zależy, mógł zostać do Państwa dostarczony…
Klienci: – Nie ma problemu, my zajmiemy się zorganizowaniem odpowiedniego transportu.
Sprzedawca: – Naprawdę? Czy zatem możemy sfinalizować transakcję już teraz? …
Koniec przykładu, jak widzisz sprytny Sprzedawca, przerzucił przysłowiową „małpę (inaczej problem)”, na potencjalnych nabywców. Korzyść jaka z tego tytułu dla niego wyniknęła jest ważna, nie ponosi dodatkowych kosztów transportu, a co najważniejsze ryzyka zniszczenia antycznego mebla, którego wcale łatwo się nie transportuje… Bo może się najzwyczajniej w świecie rozpaść… Efekt dla sprzedawcy jest taki, że pozbywa się „problematycznego” grata, dostaje kasę, a problem… No cóż jest po stronie nabywcy.

To oczywiście „podrasowany” przykład i służy jedynie zilustrowaniu na czym polega technika „na Kukułkę”.

Zapoznaj się z pozostałymi artykułami w temacie NEGOCJACJE.

Zapoznaj się z produktami wsparcia Twojej sprzedaży w naszym sklepie

Skorzystaj z oferty naszych kursów online