negocjacje po bandzie

Negocjacje 13/15 po bandzie

Myślę, że jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych technik. Korzystają z niej osoby o silnym charakterze, albo sprawiających wrażenie, że właśnie taki charakter posiadają. Zacznę od wyjaśnienia na czym ona polega, przy pomocy przykładu:

Przykład negocjacje po bandzie

Wyobraź, sobie że jesteś sprzedawcą, chcesz sprzedać sprzęt, którego wartość według rynkowej wyceny sięga poziomu 2000 złotych. Przedstawiasz cenę klientowi, a on odpowiada:

– To niemożliwe, że chce Pan, abym kupił taki sprzęt za 2000 złotych, co najwyżej mogę dać za niego 1000 złotych, przyjmuje Pan tę propozycję, czy nie?

Jak widać ta technika polega, na tym, żeby zaskoczyć drugą stronę skrajną propozycją („po bandzie”). Jej istotą, oczywiście nie jest to, aby rzeczywiście osiągnąć tak „abstrakcyjną” cenę (choć czasem to się udaje), tutaj chodzi o to, aby zbadać czy sprzedawca będzie potrafił, obronić się przed taką „ofensywą”, jeśli nie będzie to zaproponuję cenę niewiele wyższą, niż ta skrajna, np. w kontekście naszego przykładu 1200 złotych. Jeśli klient ją zaakceptuje to tak naprawdę jest do przodu o całe 800 złotych. Czasami naprawdę warto zaryzykować, jak widać korzyści mogą być całkiem wysokie.

Zapoznaj się z pozostałymi artykułami w temacie NEGOCJACJE.

Polecamy:

  • Produkty wsparcia Twojej sprzedaży w naszym sklepie
  • Nasze kursy online
  • Subskrypcje inspirujących VIDEO – Jak zwiększać sprzedaż