jak sprzedawać na allegro wyszukiwarka

Jak sprzedawać na Allegro? Wyszukiwarka.

W mojej ocenie najważniejszym mechanizmem zarówno z perspektywy kupującego, jak i sprzedającego jest wyszukiwarka allegro. Zdecydowana większość klientów wybierając się na zakupy raczej wie czego szuka, choć nie do końca wie w jakiej kategorii, może odnaleźć poszukiwany przedmiot. Dlatego też większość z nich wpisuje nazwę poszukiwanego przedmiotu w okienko wyszukiwarki.

Wyszukiwarka na Allegro

To drzewo kategorii ma istotne znaczenie, dla Ciebie jako potencjalnego sprzedawcy na Allegro, dzięki niemu dowiesz się w jakich kategoriach konkurenci wystawiają tożsame przedmioty. Do czego jest Tobie potrzebna taka informacja? Dlatego, żeby umieścić twój przedmiot we właściwej kategorii. Na przykład jeżeli zamierzasz sprzedać młotek (klasyczny młotek służący do wbijania gwoździ, jakiejś konkretnej firmy X), to po wpisaniu w wyszukiwarce hasła młotek zobaczysz w drzewie kategorii, zarówno ich nazwy, jak i ilości aukcji w tych kategoriach, w których tytule znajduje się słowo – młotek.

Wśród wielu kategorii dla twojego przedmiotu kluczową będzie Dom i ogród/narzędzia – dlaczego, bo znajduje się tam aż xxx aukcji zawierających w tytule słowo młotek. Naturalnie możesz zbagatelizować to wskazanie i umieścić swój przedmiot w kategorii Dom i ogród/budownictwo i akcesoria – tyle tylko, że tam jest xx takich aukcji. Możesz pomyśleć mniej to lepiej… Z drugiej jednak strony potencjalni klienci poszukujący młotka raczej w pierwszej kolejności zajrzą do pierwszej z proponowanych przeze mnie kategorii – dlaczego? No cóż tam będą mieć najlepszy, bo największy wybór.

Sugeruję przeprowadzenie krótkiego testu. Możesz wystawić swój przedmiot X w najpopularniejszej kategorii i po upływie np. 7 dni sprawdzić ile osób w tej kategorii oglądało Twoją aukcję. Następnie proponuję ponowić test w najmniej popularnej kategorii, po 7 dniach – możesz porównać ile osób oglądało Twoją aukcję. Mam wrażenie, że więcej oglądających będzie jednak w pierwszej opcji. Dlaczego ilość oglądających ma znaczenie? No cóż, im więcej osób ogląda twoją aukcję, zwiększa się prawdopodobieństwo, że ktoś z nich dokona zakupu. Powiedz wolałbyś, żeby twoją aukcję obejrzało 5 klientów, czy 1000? Oczywiście, może się zdarzyć i taki przypadek, że wśród tych 5 znajdzie się klient, ale jak sam się domyślasz to może wystąpić raczej rzadko.

Podsumowując, wyszukiwarka allegro – Tobie, jako sprzedawcy na pewno pomoże w:

  • Zaplanowaniu kategorii, w której możesz wystawić Twój przedmiot (a tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo, że ktoś go kupi),
  • Zweryfikowaniu jakie tytuły aukcji nadają konkurenci w przypadku takich samych przedmiotów,
  • Zweryfikowaniu, czy konkurenci dodają również zdjęcie sprzedawanego przedmiotu przy tytule, czy też nie, (mimo, że to niewielkie zdjęcie – to jednak przyciąga uwagę potencjalnych klientów).