Jak skutecznie sprzedawać na Allegro – przykład

WOW! To dopiero wyzwanie, jak skutecznie sprzedawać na Allegro? W internecie roi się od różnego rodzaju poradników z tego tematu. Jak sam do nich zaglądam to zauważam, że większość z nich opisuje techniczne aspekty sprzedaży poprzez serwis aukcyjny. Można w nich znaleźć ważne kwestie np. to, żeby sprzedawać na Allegro należy być zarejestrowanym użytkownikiem. Sorry, ale ja wolę skupić się na czymś innym, niż oczywiste, oczywistości. Spróbuję podsunąć Tobie kilka moich przemyśleń, które być może wykorzystasz lub nie, by efektywniej sprzedawać przez Allegro.

Czym jest Allegro?!

Czym jest Allegro? (pytanie retoryczne) każdy wie, każdy zapewne ma też świadomość, że jest to jeden z najlepszych kanałów sprzedaży w Polsce (i nie tylko). Pomyśl, sobie że każdego dnia odwiedzają serwis miliony klientów, przeglądają setki kategorii w poszukiwaniu produktów/usług. Wielu z nich potrafi poruszać się po drzewie kategorii, ale wielu tego nie robi tylko po prostu w wyszukiwarce wpisują – czego szukają.

Co z tego wynika dla Ciebie?

No cóż na pierwszy rzut oka dwie ważne sprawy: po pierwsze jeśli nie wiesz w jakiej kategorii umieścić Twój przedmiot/usługę wpisz w wyszukiwarce jego nazwę i zobacz, w jakich kategoriach Twoja konkurencja umieściła podobne (jeśli nie ten sam) przedmiot, po drugie sprawdź w jaki sposób opisany jest dany przedmiot przez konkurencję. Uwaga! Analizując opis produktu/usługi bierz przykład wyłącznie z tych Allegrowiczów, którzy mają najwięcej pozytywnych komentarzy, czy są np. sklepem.

Dlaczego?

No cóż, jeśli ktoś ma np. 2.000 pozytywnych komentarzy według mnie oznacza, to że jest skutecznym sprzedawcą na Allegro. A sposób w jaki opisuje sprzedawane przedmioty/usługi spotkał się z pozytywnym odbiorem klientów, którzy mu zaufali i kupili u niego już kilka tysięcy produktów.

Przykład „z życia wzięty”

Przykład z życia wzięty kolega powiedział mi, że chciał przez Allegro sprzedać nożyce do trawy. Po miesiącu prób zwrócił się do mnie z zapytaniem: Jak sprzedawać na Allegro? Uśmiechnąłem się i poprosiłem, żeby opowiedział, jak próbował sprzedać te nożyce. Krok po kroku opisał mi wszystkie kroki, pokazał mi nawet opis przedmiotu i zapytał, dlaczego mu nie „wyszło”. Zamiast odpowiadać na to pytanie, podam Tobie, co konkretnie zrobił, kolega.
– Wystawił aukcję w kategorii: Przemysł/Rolnictwo/Narzędzia ręczne…
– Nazwa przedmiotu: Nożyce…
– Opis przedmiotu: Używane nożyce do trawy, tanio sprzedam…
– Cena przedmiotu: 300 PLN (sam kupił je za 260 PLN) + 20 PLN za wysyłkę…

Lubię tego kolegę, więc byłem miły i powiedziałem, że widać po jego stronie pewne zaangażowanie w ten proces sprzedaży :). A potem zaproponowałem mu pewne modyfikacje…

Rozwiązanie – Jak skutecznie sprzedawać na Allegro?

Po pierwsze zmieniliśmy kategorię na: Dom i Ogród/Ogród, po drugie zmieniliśmy nazwę przedmiotu na: nożyce do trawy i krzewów Bosh, opisu nie będę cytował, ale opisaliśmy właściwości urządzenia jego cechy, ale przez pryzmat korzyści dla potencjalnego użytkownika. No i na koniec zostawiliśmy cenę, zapytałem kolegę na czym mu zależy, czy na tym żeby sprzedać te nożyce, czy też żeby na nich zarobić? W sumie okazało się, że chce je sprzedać w dobrej cenie. Strasznie się zdziwił, gdy pokazałem mu, że takie same nożyce jak jego są dostępne w cenie 260 PLN z dostawą i to nowe. Dopiero wtedy zrozumiał, że jego cena była z „kosmosu”. Zmieniliśmy cenę i daliśmy propozycję 100 PLN, ale ustawiliśmy też limit na cenę minimalną na poziomie 200 PLN. No i nożyce „poszły”…